Študije in poročila
“Narave ni treba premagati, treba jo je le razumeti. Iste rezultate lahko doseže na različne načine. Če ne veste, kako, opazujte njene pojave. Dala vam bo jasne odgovore in navdih.”
Nikola Tesla
Je vetrna energija lahko omejena z zakonodajo? Obstajajo zanjo določene smernice? Tukaj si lahko ogledate smernice o razvoju vetrne energije in naravi zakonodaje EU.
Stanje in strateški pogled na področje energetike in tehnologij na ravni EU pa je povzet v Strateškem načrtu za energetsko tehnologijo (SET Plan konferenca 2021).
Avtorske pravice: ©Fotolia, TimSiegert-batcam
Glede vpliva vetrnih elektrarn na smučišča se iz vpogleda v prakso iz tujine izkazuje, da se slednje pozitivno vklapljajo v okolje in prispevajo k razvoju zelenega turizma:
Vetrni parki se zaradi ugodnih vetrnih razmer praviloma umeščajo na grebene. Iz praks sosednjih držav izhajajo številni primeri sinergije med vetrnimi parki, ki so umeščeni v območje gozda, s športnimi aktivnostmi kot so smučišča, kolesarske poti, pohodniške poti, adrenalinski parki (zip line, hoja po brveh nad krošnjami dreves, padalstvo ipd.), hkrati pa umeščanje vetrnih parkov omogoča nadalje koriščenje kmetijskih, živilskih in gozdarskih dejavnosti.
Kot izhaja iz prikazov izvedenih projektov v tujini (slike zgoraj 1-9), je pozornost in skrb za pridobivanje energije in vrsta porabljene energije tesno povezana z ohranjanjem narave. Zavedanje tega omogoča sobivanje interesov po zaščiti narave z interesi po koriščenju naravnih danosti preko turizma, kmetijstva in drugih gospodarskih dejavnosti. Navedeno se prepoznava tudi v okviru Strategije razvoja Pohorja – Pohorje 365, ki lahko kot zelena oaza in naravni biser prispeva k temu z uvedbo zelenih pristopov glede pridobivanja in porabe energije, s čimer se gradi na prepoznavnosti tudi na področju turizma in prispeva h gospodarstvu in trajnostnemu razvoju.
Številna letovišča v svetu (EU in ZDA) so uvedla trajnostne pristope glede porabe energije. Iz tega naslova se je vzpostavil trend, da centri sami proizvajajo določen delež lastne energije, bodisi kupujejo obnovljivo energijo od javnih služb. Po poročilu National Geographic Society vsaj 22 ameriških smučišč v sedmih državah s 100-odstotno porabo električne energije porabi energijo nastalo s pomočjo vetra. Tak pristop omogoča oblivanje znamke zelena letovišča ter zagotoviti sezname trajnostnih lastnosti, vključno s prizadevanji za sončno in vetrno energijo, promet, ohranjanje in zaščito vode, ohranjanje vegetacije in prosto živečih živali ter energetsko učinkovitost.[1]
Primeri iz prakse kažejo na vedno večjo ozaveščenost glede načina pridobivanja in porabe električne energije, kar se kaže tudi na področju turizma, ki je poleg zagotavljanja ustrezne infrastrukture vpet v koriščenje naravnih danosti in narave same. Pozitivni vplivi se kažejo na povečanju rabe obnovljivih virov energije za namen zagotavljanja elektrike turističnim objektom in ostalim turističnim kapacitetam (oprema, mehanizacija, ki se napaja iz zelene energije, proizvedene neposredno na območju uporabe s čimer se izkazuje samooskrba).
Priloge:
Predlog uredbe
Poročilo Wind EU
Kako se pridobiva energija iz vetra drugod? Avstrijsko podjetje IG Windkraft zastopa interese vetrnih energetskih operaterjev in sponzorjev. Tukaj si lahko ogledate njihov primer dobre prakse.
Vir fotografije: spletna kamera tauernwind.com, 21. Avgust 2018, 15:38 CEST
Ste vedeli, da energija na veter:
- Ljudjem pomaga pridobivati energijo že več kot 2000 let – prvotno smo jo uporabljali za črpanje vode in mletje žita.
- Že zdaj nudi zaposlitev več kot milijonu ljudi? Do leta 2030 bo vetrna energija nudila zaposlitev za kar 4 milijone ljudi. Tako predvideva GWEC (Global Wind Energy Council)
- Proizvedena na Kitajskem predstavlja kar 37% vetrne energije na celem svetu.
- Ustvari najnižje „emisije življenjskega cikla“ od vseh tehnologij proizvodnje energije.
- V dveh tretjinah sveta predstavlja cenejši vir energije od električne energije na osnovi ogljika.